Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε 3-0 σετ της Ηλιούπολης στην δεύτερη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «πράσινες» πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-16, ενώ με παρόμοιο τρόπο έκανε το 2-0 με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και η Ηλιούπολη φάνηκε πιο ανταγωνιστική στο τρίτο σετ, παίρνοντας τα ηνία με 20-15. Μετά το 22-17, όμως, οι «πράσινες» έδειξαν χαρακτήρα και ανάγκασε τις φιλοξενούμενες σε λάθη, που τους στέρησαν την ευκαιρία να μειώσουν.

Τα σετ: 25-16, 25-19, 25-23

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 12 (8/11 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Πολ 13 (8/25 επ., 5 άσοι, 90% υπ.- 80% άριστες), Μερτέκη 19 (16/26 επ., 3 άσοι), Ρίτσι 10 (10/18 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Καββαδία 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Λαγουδάκη –λ (57% υπ. – 57% άριστες).

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 7 (7/22 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Κις 11 (10/29 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 67% άριστες), Γιοβάνη 8 (8/19 επ.), Σαλούστρου, Τσουμήτα 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Κοκίου –λ (71% υπ. – 71% άριστες) / Μαθιουδάκη –λ (57% υπ. – 48% άριστες)

Ηλιούπολη-Θέτις

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από τον Αθηναϊκό, καθώς επικράτησε του Άρη με 89-68, για την τρίτη αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «πράσινες» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία και έφτασαν άνετα στη νίκη επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» η Χάμπτον με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε η Έιβερι με 21.

Από τις φιλοξενούμενες, ξεχώρισαν η Μοντγκόμερι με 19 πόντους και η Κουφογιάννη με 17.

Μπορεί το «Παύλος Γιαννακόπουλος» να ήταν κεκλεισμένων των θυρών, ωστόσο υπήρχε ένας ιδιαίτερος θεατής, καθώς ο Τζέιμς Φελντέιν βρέθηκε στις κερκίδες και παρακολούθησε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 49-40, 64-59, 89-68

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Πρέκας): Κάσγαγλη 2, Μούλη 3, Στούπα, Σμιθ 9, Καλαμπάκου 6 (2), Πράπα 4, Δίελα 15 (3), Έιβερι 21 π. (5), Σαπαλίδου 3, Εζέτζα, Χάμπτον 26.

Άρης (Ατακτίδης): Τσινέκε Ε. 8 (2), Αντωνιάδου 1, Καραβέλι, Γράψα 3, Κατσαμούρη, Κουφογιάννη 17 (1), Μακ Κένζι 14 (1), Παπαρδέλα, Τράντα, Μοντγκόμερι 19, Γλεζάκη, Τσινέκε Κ. 6 (1).