Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Καλησπέρα κύριοι, η πρώτη μεγάλη νίκη για το ανδρικό βόλεϊ είναι γεγονός και μάλιστα με τρόπο που θύμισε τις χαμένες ευκαιρίες να κερδίσουμε ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

«Μάγκικο» διπλό για τον Παναθηναϊκό, που πέρασε από τη Μίκρα επικρατώντας 3-2 του Ηρακλή και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Η αξία της επιτυχίας του «τριφυλλιού» αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε πως βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ.

Ο «Γηραιός» ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε το πρώτο σετ με 25-23, ενώ επιβλήθηκε και στο δεύτερο με 25-22. Εντούτοις, οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν και το ανέτρεψαν με μπροστάρη τον Ράπτη. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ανδρεόπουλου επικράτησε εύκολα 25-16, ενώ ισοφάρισε σε 2-2 αφού ήταν ανώτερη και στο τέταρτο (21-25).

Στο τάι-μπρέικ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-5 και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση για να φτάσουν στο τελικό 15-10 και να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους (2-3).

Απόλυτος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο ταλαντούχος ακραίος Ράπτης, που είχε 31 πόντους με 26/41 επιθέσεις. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιορντάνοβ, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους με 3 άσους.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Αρμενάκης με 21 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σωτηρίου με 17. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 4η διαδοχική ήττα για τους Θεσσαλονικείς.

Τα σετ (2-3): 25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15.

Πηγή: Sport Fm